Imię:


Email:


Szczegóły

13.11.2017 11:36

Miejskie obchody 500 - lecia Reformacji w Polsce


Halina Radacz Diakon Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Żyrardowie oraz Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa zapraszają do miejskie obchody 500-lecia Reformacji w Polsce. 18 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprezentowana zostanie wystawa ,,Ewangelicy w dawnym Żyrardowie". Oficjalne uroczystości odbędą się 19 listopada, o godz. 15.00, w Resursie.

Program uroczystości:

Część I
- występ chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
W wykonaniu chóru wysłuchamy:
1. Cię Boże chwalimy Mel. jeszcze przedreformacyjna. Słowa M. Luter, Oprac. ks. A. Hławiczka
2. Zachowaj nas przy Słowie Swym Muz. J. S. Bach, Słowa M. Luter
3. Alleluja - opracowanie polskie ks. J. Herma

Chór Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego powstał jesienią 1987 r. z inicjatywy założycielki i prowadzącej chór do chwili obecnej, Katarzyny Folgart.
Wieloletnie spotkania chóru stały się dla jego członków okazją do osobistego sławienia Boga, wyrażania swojej wiary oraz głoszenia Ewangelii.
Chór bierze czynny udział w nabożeństwach, uroczystościach w swojej parafii, jak również chętnie - w miarę możliwości - odpowiada na różne zaproszenia tak w kraju i za granicą. Wykonuje różnorodną muzykę. W swoim repertuarze posiada utwory: Gomółki, Bacha, Haendla, Moniuszki, jak i kompozytorów współczesnych. Nie jest to chór liczny. Jego liczebność oscyluje w granicach 25 osób.
Chór z radością przyjął zaproszenie diakon Haliny Radacz z parafii ewangelickiej w Żyrardowie do wzięcia udziału w dzisiejszej uroczystości.

- powitanie i słowo wstępu

- panel dyskusyjny na temat wpływu Reformacji na Kościół i społeczeństwo, z udziałem ks. dziekana Adama Bednarczyka, ks. dr. Andrzja Perzyńskiego, diakon Haliany Radacz.
Panel poprowadzi Dariusz Brunsz.

- przerwa

- Wystawa towarzysząca przedstawia od najstarszych pisanych fragmentów Pisma Świętego poprzez XVI-wieczne wydania w języku polskim Biblie postylle, druki religijne, po współczesne tłumaczenia ekumeniczne.

Część II
Koncert skrzypcowy a-mol - Jan, Sebastian Bach

Koncert D-dur na harfę lub organy w transkrypcji na gitarę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej - Georg, Friedrich Händel.

Adrian Hanke, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC), skrzypek, kameralista, także kompozytor i dyrygent. Do roku 2002 był związany jako solista i koncertmistrz z zespołem Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna w Warszawie (później przemianowaną na Warsaw Camerata), a od 2003 roku nieprzerwanie prowadzi działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, gdzie od kilku lat piastuje także funkcję Kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych. Na scenie występuje głównie jako opiekun Szkolnej Orkiestry Symfonicznej w ZSM w Radomiu, ale także m.in. jako prymariusz nauczycielskiego kwartetu smyczkowego Kolberg Quartet.

Paulina Małgorzata Garlińska gitarzystka urodzona 1986 roku w Warszawie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie gitary Tadeusza Wybrańca, następnie kontynuowała naukę w Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów u prof. Jerzego Nalepki. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest laureatką II miejsca w Dolnośląskim Konkursie Gitarowym "Gitariada" w Kłodzku. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u takich gitarzystów jak: Marco Tamayo (Kuba), Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Marek Zieliński, Robert Horna. Prowadzi działalność koncertową którą promuje muzykę młodych polskich kompozytorów. W 2014 roku uczestniczyła w prawykonaniu opery "Labirynt Orfeja" Nikolett Burzyńskiej w ramach projektu FuturOpera w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 2015 roku w ramach kolejnego projektu Sceny Młodych w Warszawskiej Operze Kameralnej wykonała min. Operę "Sacred Emily" Eun HoChanga oraz etiudy choreograficzne napisane specjalnie do projektu Rytuały MimOpera. W 2014 wystąpiła jako solistka na Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie grając dwa koncerty gitarowe Carulliego i Vivaldiego. Występuje także z programem solowym i kameralnym.

Sinfonietta de Girarda jest kameralną orkiestrą smyczkową. Została założona w marcu 2015 roku przez obecnego dyrygenta maestro Mateusza Wiśniewskiego. Zespół wykonuje bogaty repertuar począwszy od muzyki barokowej, poprzez klasycyzm i romantyzm po muzykę współczesną.
Zespół daje cykliczne koncerty w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie, gdzie mieści się jego siedziba. Podczas tych wydarzeń artystycznych prezentowane były min. Stabat Mater G.B. Pergolesiego (koncert pasyjny) czy Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta.
Ponadto orkiestra brała udział w miejskich uroczystościach obchodu rocznicy Konstytucji 3-go maja, gdzie przygotowywał koncert wraz z solistami - śpiewakami. Sinfonietta występowała także podczas nocy muzeów organizowanej przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
Zespół koncertuje także w okolicznych miastach i miejscowościach takich jak Rawa Mazowiecka i Mszczonów.
Sinfonietta wykonuje repertuar przeznaczony na orkiestrę smyczkową, a także współpracuje z solistami instrumentalistami i z całej Polski.

Obecny skład zespołu:
I skrzypce: II skrzypce:
Aneta Chrastek - koncertmistrz Natalia Zadrożna
Angelina Nartonowska Emilia Czyżewska
Anna Myszkowska Justyna Zajączkowska
Magda Oskiera
altówki: wiolonczele:
Sandra Ambroziak Karol Wachnik - koncertmistrz
Kimberly Inglis Aleksandra Klepaczka
Sylwia Michalik
Małgorzta Siniarska

dyrygent:
Mateusz Tomasz Wiśniewski ur. 7.08.1978. Dyrygent, kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi oraz Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku prowadzi, założoną przez siebie, orkiestrę smyczkową Sinfonietta de Girarda. Brał udział w projekcie Scena Młodych Mim Opera współtworzonym przez młode pokolenie kompozytorów i wykonawców odbywającym się w Warszawskiej Operze Kameralnej. Na co dzień prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie teorii muzyki i chóralistyki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Przejdź do wydarzeń

Copyright © RESURSA Urząd Miasta Żyrardowa 2011